Visi dārznieki vēlas visu stādīt agri, arī sīpolus. Bet sīpolu gadījumā daudzus aptur doma, ka, iestādot aukstā augsnē, sīpols “saaugs sēklās”
Kāda augsne sīpoliem tiek uzskatīta par aukstu. Un kāpēc viņš sazied? Šeit nav vainojama tikai agra stādīšana. Kad stādīt ģimenes sīpolus . Sīpoli, kas sākuši augt, var izturēt salnas līdz -4. Un karstās šķirnes pat līdz -6. Zemei nav obligāti jābūt aukstai. Vispirms tas var sasilt, un pēc tam atkal var rasties sals.
Sīpolu optimālā augsnes temperatūra ir +10… +12, pēc dažiem avotiem, +8 10-15 cm dziļumā. Personīgi es mēru ar augsnes termometru.
Tas ir, pie +10 sīpoliem augsne vairs nav auksta, var stādīt.
❗Taču jāņem vērā, ka, atgriežoties aukstam laikam, augsne var atdzist. Tāpēc ir jāļauj tam sasilt ne tikai no augšas, bet arī līdz lāpstas dziļumam. Tad siltums zemē tiks saglabāts labāk un pat sasildīs mūsu sīpolus no apakšas. Un viņam būs vieglāk pārdzīvot salnas.
Un kad zeme šādi sasilst, neviens precīzi nezina. Katru gadu pavasaris nāk savādāk. Piemēram, pagājušajā gadā manā zemes gabalā augsne līdz +10 sasilusi tikai maija vidū. Un tad uz nedēļu atgriezās aukstums ar lietu un salu, zeme atdzisa līdz +6… +8.
Mans piemērs nenozīmē, ka iesaku visiem stādīt maijā. Ja aprikozes jau zied aprīlī vai redīsi nogatavojas kopš aprīļa sākuma, protams, jāstāda agrāk, augsne jau sen ir sasilusi. Vai varbūt tas nemaz nebija sasalis. Dienvidos tas ir plusos pat ziemā.
Jūs nevarat atlikt sēklu sīpolu stādīšanu. Sīpola izmērs ir atkarīgs no stādīšanas laika. Sīpoliem jebkurā reģionā ir līdz jūnija beigām jau jābūt plaukumā.
Jo ilgāks sīpols ir no stādīšanas līdz jūlijam, jo vairāk lakstu, jo lielākas laksts – jo lielāks ir pats sīpols. Ir atšķirība: sīpoli aug no marta-aprīļa (sējot sēklas) un attīstās virszemes daļas, vai no maija.
Piemēram, aprēķināsim Red Baron. Tās nogatavošanās periods ir 90–95 dienas no dīgtspējas līdz lakstu nogulsnēšanai. Laksti nokrīt jūlija beigās. Mēs skaitam atpakaļ 90-95 dienas plus nedēļu, līdz parādās stādi. Mēs iegūstam, ka stādīšana jāveic aprīļa otrajā pusē. Un kad mēs stādām? Vai mēs varam stādīt sīpolus aprīlī?
Un šie termiņi ir norādīti audzēšanai optimālā temperatūrā +20… +25. Un, ja temperatūra nav pareiza, nogatavināšanas periods palielinās, jo sīpoli neaug aukstumā un karstumā. Reiz jūnija sākumā stādīju sīpolus. Tā kā tie neuzdīga, ziemā tas sasala paaugstinātajā dobē. Pie mums salnas līdz -10 jau novembrī, kad vēl maz sniega.
Rezultātā pavasarī dārza gulta bija tukša. Es ilgi gaidīju un tad muļķīgi nopirku sīpolu sēklu un iestādīju tos tik vēlu. Toreiz es vēl nezināju par sīpolu reakciju uz garo dienu. Protams, lakstiem nebija laika pareizi ataugt, un sīpols bija mazs.
Lasi vēl: Noskaidro vai tu smaržas lieto pareizi – parfimērijas speciālists dalās plašajā pieredzē
Tātad, lai audzētu lielus sīpolus, ir jāmēģina: izvēlēties agrīnas šķirnes vai ļoti lielus, lai īsā laika periodā tie izaugtu vismaz līdz vidējiem. Vai arī aug caur stādiem. Stādīts agrā pavasarī, arī agri sāk augt. Nepieciešamas tikai īstās šķirnes; tie ir aukstumizturīgi.
Mūsu augsne sasilst ne agrāk kā maijā, jo ziemā tā sasalst 1,5-2 m augstumā. Varbūt ir jēga uzsildīt augsni zem plēves, stādīt agrāk siltumnīcās? Vai varbūt mums vispār vajadzētu pārtraukt sīpolu komplektu stādīšanu? Sīpoli slikti aug ne tikai tāpēc, ka tie tiek stādīti aukstā augsnē.
Fakts ir tāds, ka stādīšana aukstā augsnē nav vienīgais iemesls sīpolu priekšlaicīgai ziedēšanai. Ir arī citi: Pārāk lieli komplekti – paraugi, 3 cm vai vairāk diametrā. Mūsdienās ir šķirnes, kas spēj augt pat tad, ja stāda sniegā. Piemēram, ziemā es iestādīju sīpolus ar diametru 7 cm. No sēklām. Ne visi sīpoli uzziedēja. Katrai šķirnei ir savas izvēles pavairošanas metodēs.
Nepareiza uzglabāšana. Nepieciešams noteikts temperatūras režīms, bez svārstībām. Pat uzglabājot tumsā, sīpoli, pakļaujoties gaismai, sāk aktīvi dīgt un pārāk ātri uzzied zemē. Mitruma trūkums augsnē un citi procesi (karstums, aukstums). Tie ir ekstrēmi apstākļi, kuros daudzi augi steidz radīt pēcnācējus – zied un sasēžas.
Nelaikā sēklu sīpolu novākšana. Ja sīpoli tiek novākti pārāk vēlu, tie uzkrāj daudz barības vielu un veido papildu saknes, kas noved pie agrīnas dīgšanas.
Un sīpoli var arī sadīgt, ja tie ir stādīti ļoti dziļi, kad tiek bojāts saknes gals, iespiežot to zemē. Es nezinu, kā stīdzēšana ir saistīta ar saknēm, bet droši vien tā ir.
Sīpoli jāstāda atklātā zemē, kad augsne sasilusi līdz +10… +12 ar lāpstas rezervi, lai atkārtotu salnu laikā tā pārāk neatdziest. Atcerēsimies, ka jebkurš stress var izraisīt problēmas. Tajā pašā laikā stādīšanu nevar aizkavēt. Jo ilgāk sīpols aug no stādīšanas līdz jūlijam, jo lielāks tas kļūst.
Mēs neņemam milzīga izmēra sēklu. Stādam uzmanīgi, nespiežot zemē. Mēs laistām, rūpējamies un lolojam. Un vēl labāk ir izvēlēties šķirnes, kas ir izturīgas pret skrūvēm, un aukstajiem reģioniem arī agrīnās.